Původní právovárečný dům U Mouřenína na náměstí Míru patří k nejstarším dochovaným měšťanským domům ve Svitavách. V roce 1554 byl postavený v renesančním stylu vedle Staré radnice. Původně zde…
Více
Na svých toulkách přírodou často vídáme žluté lány řepky olejky. Nekonečnou žluť už vnímáme jako běžný kolorit naší KRAJINY. Při procházce pod Hřebečským hřbetem, ve směru k Moravské Třebové, jsme…
Více
Při procházení naučné Hřebečské důlní stezky Vás pod Hřebečským hřbetem, přesněji pod betonárkou, nejen zrak, ale i čich, upozorní na Rezavý potok. Potoky a bystřiny si většinou představujeme jako…
Více
Pomník s pamětní deskou Oskara Schindlera se nachází naproti jeho rodného domku v Poličské ulici, na kraji parku Jana Palacha. Pomník byl slavnostně odhalen v roce 1994 u příležitosti české premiéry…
Více
Ještě na začátku 17. století velkou část lesů na Moravskotřebovsku vlastnil Ladislav Velen ze Žerotína. Za účast při povstání mu byl majetek zkonfiskován a jako léno koruny české v roce 1621 přidělen…
Více
Sousoší Mateřské lásky se nachází v parku Jana Palacha, pár desítek metrů od Langrovy vily. Koncem 19. století jej nechal zhotovit podnikatel Oswald Ottendorfer jako vzpomínku na svoji matku…
Více
Severovýchodně od Svitav, v lese zvaném U Pískoviště, se nachází zatopený písník, který je součástí naučné stezky K pramenům Svitavy. Zatopený písník je zastávkou č. 13, ze značené trasy k němu vede…
Více
Dvacet pět kilometrů dlouhý Hřebečský hřbet se v západním směru pozvolna svažuje ke Svitavám, ve východním směru pak strmě padá do Moravskotřebovské kotliny. Do ní se návštěvník může kochat pohledy…
Více
Strážný vrch (610 m n. m.) je součástí Hřebečského hřbetu na pomezí Čech a Moravy. Vrch se stal více vyhledávaným po roce 2010, kdy na něm byla v rámci projektu Hřebečské důlní stezky postavena…
Více
Kdo někdy zavítal do Moravské Třebové a pozorně se díval, mi dá za pravdu, že město i s blízkým okolím nešetří památkovými objekty, ale nakonec i díky poloze na okraji Boskovické brázdy a…
Více