Ve své západní části se 670 metrů dlouhé svitavské náměstí Míru rozšiřuje a jeho plocha je tady ozdobena barokní městskou kašnou a morovým sloupem. Krásné barevné fasády okolních budov jsou sice…
Více
Jednou z nejpůvabnějších svitavských uliček je zcela určitě ulička Pod věží, která spojuje ulici s poetickým přízviskem Wolkerova alej s náměstím Míru. Věž zmiňovaná v názvu patří ke staré radnici…
Více
Jeho podoba i jméno se v průběhu věků stále měnily. Původně neslo název Trhové, později Městské, Adolfa Hitlera, maršála Stalina a v dnešní době se nazývá náměstím Míru.
Má poněkud zvláštní tvar:…
Více
Pokud se vydáte do centra města od svitavského vlakového nádraží po modré značce, cestou nejprve minete dvě zajímavé sakrální památky (kapli sv.Jiří a kostel sv.Jiljí), ale můžu vám zaručit, že už…
Více
Pokud jste navštívili Svitavy, pocourali se městem, pokochali památkami a dospěli k názoru, že už tu není nic k vidění, mýlíte se. Zkuste navštívit Fabriku. Ne nelekejte se – montérky potřebovat…
Více
Silueta dvou kostelních věží a chrámové lodi z režných cihel překvapí už při pohledu od městského centra (však také kvůli použitému stavebnímu materiálu dostal přízvisko Červený kostel), ale…
Více
Západně od historického centra města se na ulici T.G.Masaryka můžeme potěšit pohledem na vysoký a členitý barevný štít novorománské kaple, který je z obou stran sevřen okolními budovami. Kaple sv…
Více
Spolu s přilehlým a dosti rozlehlým hřbitovem je nejstarší městskou stavební památkou. Jeho původní podoba byla románská – vystavěli jej tady totiž už roku 1167 z opuky a dřeva premonstráti z…
Více
Byla dokončena a slavnostně vysvěcena až v létě 2017, po téměř devíti letech stavby. Na tom dlouhém prodlení se nepodepsala nechuť pracovníků k dílu, ale jiné dvě okolnosti. Původní návrh prosté a…
Více
Nachází se nad železničním mostem v bočním svahovém údolíčku na západním okraji Březové nad Svitavou. Prochází tudy zeleně a žlutě značená turistická cesta. Zelená vede jedním směrem kolem…
Více